1399/11/29-18:58

دکتر فرشیدی: عدالت در توزیع واکسن در مرحله دوم به هرمزگان جبران می‌شود/ برگزاری تور تا فروردین 1400 منتفی است

دکتر فرشیدی: عدالت در توزیع واکسن در مرحله دوم به هرمزگان جبران می‌شود/ برگزاری تور تا فروردین 1400 منتفی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: در زمینه بیماری کرونای انگلیسی بدلیل ترددهای به خارج از کشور از هرمزگان در معرض ریسک و خطر بالایی قرار داریم.

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز، دکتر حسین فرشیدی ظهر امروز در یک نشست خبری به بیان آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان پرداخت و همچنین به سوالات اهالی رسانه در استان نیز پاسخ داد.

 

برگزیده اظهارات رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به نقل از خبرگزاری‌های فارس و تسنیم در ادامه می‌آید:

 

** در قریب به یک سال اخیر شاهد همکاری و همدلی بسیار خوبی در استان در حوزه مدیریت بیماری کرونا را شاهد بودیم. از بسیج تشکر ویژه دارم که در قالب طرح شهید سلیمانی کمک بسیار بزرگی در قرنطینه بیماران کرونایی انجام دادند و یکی از دلایل کاهش بیماران و مدیریت مطلوب شرایط، همکاری خوب بسیج با دانشگاه علوم پزشکی بوده است.

 

** سازمان بهداشت جهانی تأکید دارد که ماسک همچنان مهم‌ترین روش مهار این بیماری است. تمرکز بیشتری بر استفاده از ماسک از سوی سازمان بهداشت جهانی وجود دارد و استفاده از دو ماسک نیز مورد تأکید قرار گرفته است.

 

** در زمینه بیماری کرونای انگلیسی بدلیل ترددهای به خارج از کشور از هرمزگان در معرض ریسک و خطر بالایی قرار داریم.

 

** میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان نباید شوخی گرفته شود. باید به رعایت‌های یک ماه پیش در این زمینه برسیم که بیش از 90 درصد در استان بود و عدم تجمع یکی از اصلی‌ترین راه‌های مهار این بیماری است و امیدوارم تا پایان این هفته بتوانیم میزان رعایت را در استان افزایش دهیم.

 

** شمار بیماران کرونایی در استان در حال افزایش است که عمدتا بیماران سرپایی هستند. 

 

** بیش از دو هزار تست روزانه در استان در حال انجام است.

 

** ساده‌انگاری نکنیم و بدانیم که کرونا در کمین همه است. 

 

** کرونا هنوز درمان موثری ندارد و هر ابتلایی ممکن است به فوت بیانجامد و این بیماری از مدل خاصی تبعیت نمی‌کند.

 

** ما در مرحله اول توزیع واکسن قبول داریم که عادلانه نبوده است و سهم مناسبی به هرمزگان داده نشده است. البته توزیع واکسن دلایل مختلفی دارد و موضوع امنیت در توزیع بسیار مهم است. باید در دمای 20 درجه زیر صفر نگهداری و حمل شود. البته مرحله دوم هنوز به دست ما نرسیده است و سلامت در توزیع نیز مهم است.

 

** تاکنون 80 دوز دریافت کرده‌ایم و در مرحله دوم توزیع قطعا سهم بیشتری به هرمزگان می‌دهند و در مرحله دوم تمامی کادر درمان را واکسینه می‌کنیم و مرحله سوم وارد تزریق واکسن به افراد مسن و دارای بیماری‌های زمینه‌ای می‌شویم.

 

**هدف ما این است که در مواجهه با موج مورد مسافران ایرانی خارج از کشور، تمام پروازها و شناورهای خارجی را تست می‌گیریم. مکان‌های مناسبی را نیز برای قرنطینه آماده کرده‌ایم.

 

** تاکنون 5 یا 6 مورد مشکوک ابتلای به کرونای انگلیسی در استان را تست انجام و به تهران ارسال کرده‌ایم. هنوز مورد مثبتی نداشته‌ایم.

 

** در مورد پشه آئدس با زحمت ویژه‌ای در حال پیگیری آن هستیم. هنوز صید پشه آئدس در مدت اخیر نداشته‌ایم. لاستیک‌ها با ماشین مخصوصی از حالت لاستیک خارج شدند و خرد شده‌اند. تجمع پرشمار لاستیک دیگر در استان نداریم. بحمداله تاکنون بیمار مبتلا به تب دنگی نیز نداشته‌ایم.

 

** تا آخر فروردین مقرر شد تا تور گردشگری در استان فعالیت نداشته باشد و اگر اقدام کنند، خلاف قانون است.

 

** اکنون فقط یک نوزاد مبتلا به کرونا در استان داریم که در بیمارستان کودکان بستری است. 

 

** در مورد پلمپ برخی واحدها، هدف ما اذیت کردن مردم نیست. در ستاد هم مطرح شده که بجای تعطیلی، جرائم را بالا ببریم. گاهی برخی پلمپ‌ها سبب گرفتاری مردم می‌شود. البته همکاری خوبی از سوی دستگاه قضایی با دانشگاه علوم پزشکی و ستاد کرونا در جریان است.

 

** آزمایشگاه تست کرونا را در بندرلنگه در هفته آینده افتتاح خواهیم کرد که مشکل آن نیروی انسانی است که آن را حل کرده‌ایم و دوره‌های لازم داده شده است تا دیگر نیازی نباشد که موارد تست به بندرعباس ارسال شود.

 

** از تجمع کارگران فصلی به صورت موردی تست کرونا گرفتیم که مورد مثبتی نداشتیم. در کیش موارد مثبتی از تجمع کارگران خارجی داشتیم که تصمیمات لازم ابلاغ شد. از شماری تجمعات کارگری دیگر نیز تست انجام داده‌ایم که مورد مثبتی وجود نداشته است. البته بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی بخصوص رعایت فاصله گذاری تأکید داریم.

 

** واکسن به بیماران نباید زده شود. تزریق واکسن به افراد درگیر با کرونا خطرناک هم هست. گزارشات خوبی از مناطقی که جمعیت قابل توجهی واکسینه شده‌اند، از عدم ابتلا و کاهش ابتلا گزارش شده است.

 

** در مورد تاکسی‌های سطح شهر نیز حتما تذکر و هشدار می‌دهیم و مصوبه ستاد استانی را نیز صادر کرده‌ایم که ضعف در ضدعفونی را جبران کنند.

 

** هر فوتی کرونا در استان تن ما را می‌لرزاند و هر فوتی ما را شدیدا متأثر می‌کند ولی کادر درمان ما در استان خیلی خوب کار کرده‌اند و وضعیت ما نسبت به کشور و دیگر استان‌ها خیلی بهتر است. روزانه با بیمارانی سر و کار داریم که اگر اندکی زودتر مراجعه می‌کردند، می‌توانستیم بهتر درمان‌شان کنیم.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط