1399/12/17-23:33

تابستان سختی پیش روی هرمزگان است

تابستان سختی پیش روی هرمزگان است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان گفت: بدلیل نبود بارش قابل توجهی در ماه‌های اخیر، تابستان سختی پیش روی هرمزگان است به طوری که ظرفیت آب شیرین کن ها برای تامین آب هرمزگان در شرایط بحرانی و خشکسالی بویژه تابستان پیش رو قابل لمس تر است.

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز، امین قصمی در بازدید حجت الاسلام محمد عبادی زاده نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان و امامان جمعه شهرستان های استان از آبشیرین‌کن 100 هزارمترمکعبی بندرعباس با بیان اینکه شرکت آب و فاضلاب هرمزگان با اجرای پروژه‌های نمک زدایی توانست بخشی از مشکلات تامین آب در مناطق دارای تنش آبی را مرتفع کند، افزود: بارش امسال نسبت به متوسط سال قبل 95 درصد کاهش داشته و باعث شده تا هرمزگان به اقلیمی که ذات آن است، برگردد.

وی ادامه داد، با کاهش شدید بارندگی در سال زراعی 1400-1399 زمزمه‌های کاهش شدید آب در پشت سدها و منابع زیر زمینی به گوش می رسد و در این شرایط آنچه مورد توجه قرار می گیرد ظرفیت آب شیرین کن‌ها و نمک زدایی آب دریاست که طی سالیان اخیر در استان هرمزگان و بویژه مرکز استان ایجاد شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان با اشاره به تعداد آب شیرین کن های هرمزگان افزود: هرمزگان تا سال 92 از ظرفیت 20 سایت آب شیرین کن با حجم شیرین سازی 15 میلیون متر مکعب بهره می برد که این ظرفیت در سال 99 به 47 سایت با ظرفیت شیرین سازی 90 میلیون متر مکعب در سال رسیده است.

قصمی افزود: وجود دو آب شیرین کن بزرگ در مرکز استان اتفاق خوبی برای رفع کمبود آب استان به شمار می رود که ضمن ظرفیت سازی جدید، باعث خواهد شد میزان برداشت آب از منابع شرق استان نیز کاهش یابد.

قصمی همچنین با اشاره به تنش های آبی در غرب هرمزگان افزود: برای تامین آب بستک و پارسیان، احداث آب شیرین کن در دستور کار است که کمبود آب این مناطق را مرتفع می کند.

وی از توجه ویژه شرکت آب و فاضلاب هرمزگان به شرق هرمزگان خبر داد و گفت: نگرانی هایی در بحث کمبود آب در شرق هرمزگان بویژه سیریک طی ماه های گذشته وجود داشته که اقدامات لازم برای تامین نیاز آبی روستاها و شهر سیریک در دستورکار آبفا هرمزگان قرار گرفته است.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط