1399/12/18-14:00

روحانی: ان‌شاءالله ۱۴۰۰ سالی است که خدا رحمتش را بر این مردم نازل می‌کند

روحانی: ان‌شاءالله ۱۴۰۰ سالی است که خدا رحمتش را بر این مردم نازل می‌کند

رئیس جمهور گفت: ان شا الله سال ۱۴۰۰ سالی است که خداوند رحمت خودش را بر این مردم نازل می‌کند و ما می‌توانیم پرده های مختلفی که موجب ناراحتی مردم شده را کنار بزنیم.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در مراسم افتتاح طرح‌های مهم وزارت‌‌خانه تعاون و میراث فرهنگی از طریق ویدیو کنفرانس گفت: امروز بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح شده که موجب اشتغال ۱۳ هزار نفر می‌شود.

وی افزود: یکی از کارهای مهم در این دولت توسعه زنجیره فولاد بوده است. زنجیره خوبی که امروز باعث شده از خام فروشی جلوگیری شود و ارزش صنایع معدنی ما باعث شده ارزآوری خوبی در این سه سال‌ که سال تحریم و سختی بوده مانند دوران‌های قحطی چند ساله که خداوند باران را نازل می‌کرد و همه جا سبز می شد (داشته باشد). ان شا الله سال ۱۴۰۰ سالی است که خداوند رحمت خودش را بر این مردم نازل می‌کند و ما می‌توانیم پرده های مختلفی که موجب ناراحتی مردم شده را کنار بزنیم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد:  اینکه در یک روز می‌توانیم ۲۴۰۰ مرکز مثبت زندگی را افتتاح کنیم کار بسیار بزرگ اجتماعی است و باید به همه خانواده هایی که در توانمندسازی و آگاه سازی به کمک نیاز دارند، کمک کرده تا رنج مردم کاهش پیدا کند.

روحانی با اشاره به افتتاح بخش میراث فرهنگی گفت: میراث فرهنگی برای ما یک سند است. اگر هزاران کتاب در تاریخ از تمدن ایران گذشته و هنرمندان بخوانیم، رفتن به اصفهان و دیدن میدان نقش جهان بیش از آن هزار کتاب فریاد می‌زند و سخن می‌گوید که چه دانشمندان و ریاضیدانان، معماران و طراحان ارزشمندی توانستند با بهترین مصالح زیباترین ساختمان‌ها را برای ما بسازند.

وی تاکید کرد: هتل‌ها و ساختمان‌های بسیار گرانقیمتی در اسپانیا هست که قرن‌ها قبل به‌ دست مسلمان‌ها ساخته شده است و ما می‌توانیم از این مکان‌ها بهره‌برداری اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی انجام دهیم. سال گذشته شرایط خاصی برای گردشگری، هتلداران و همه آنهایی که خدمات گردشگری را انجام می‌دهند، به وجود آمد که سال سختی بود و دچار مشکل شدند. ما از این مسئله عبور می‌کنیم و سال آینده سال غلبه بر ویروس و احیای همه این مشاغل البته نه آغاز سال خواهد بود.

وی ادامه داد: هم واکسن خارجی اضافه می‌شود و به اندازه کافی وارد می‌شود و هم واکسن داخلی به بازار می‌آید و این مجموعه سال آینده را متحول می‌کند. علاوه بر این یک عده مردمی که مبتلا شده و عبور کردند به طور طبیعی واکسینه شدند، عده‌ای هم که مبتلا نشدند با این واکسن، واکسینه می‌شوند.

رییس جمهوری بیان کرد: ما در مجموع می‌توانیم این زنجیره را قطع کنیم و این اپیدمی پایان یابد و مردم ما در سال ۱۴۰۰ بتوانند روزهای راحت‌تری را در زندگی داشته باشند. دولت همه تلاش خود را به‌کار می‌گیرد و بخش گردشگری ما سال آینده روزهای بهتری نسبت به سال ۹۹ خواهد داشت.

متن کامل سخنان روحانی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

امروز پنجاه و پنجمین افتتاح بزرگ در سال ۱۳۹۹ بود. خوشحالیم که توانستیم همه هفته‌های این سال را به اضافه برخی از ایام دیگر را برای افتتاح طرح‌های بسیار مهم پوشش دهیم.

امروز بیش از 15هزار میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح شده که موجب اشتغال 13هزار نفر می‌شود. در این دولت یکی از اقدامات بسیار مهم، توسعه زنجیره فولاد بوده و این زنجیره تقریبا در طول هشت سال این دولت به حدود دو برابر می‌رسد و این خیلی مهم است که 8 سال را با کل تاریخ کشور مقایسه می‌کنیم.

کار بسیار عظیمی از کنستانتره گرفته تا گندله تا بخش‌های مختلف و تا نهایت شمش فولاد، انجام شده است و این زنجیره امروز باعث شده از خام‌فروشی جلوگیری شود، ارزش این معادن بزرگ و صنایع معدنی هم باعث شده که ارز آوری بسیار خوبی داشته باشیم در شرایط سه سال گذشته که سال تحریم و سال سختی بوده است. در واقع مثل دوران‌هایی که در قدیم دوران‌های قحطی چند ساله بود و بعد خداوند باران را نازل می‌کرد و همه جا سبز می‌شد انشاءالله سال ۱۴۰۰از آن سالهایی است که خداوند رحمت خود را بر این مردم نازل می‌کند، می‌توانیم پرده‌های مختلفی که موجب آزار این مردم شده را کنار بزنیم و مردم ما هم انشاءالله در بیماری کرونا و هم در زمینه جنگ اقتصادی موفقیت‌های بزرگی به دست خواهند آورد.

امروز طرح بسیار مهم گندله سازی که  طرح بسیار مدرنی هم بود و جزو مدرن‌ترین گندله‌سازی‌های کشور بود با ارزش 9هزار میلیارد تومان به افتتاح رسید.

در زمینه بهزیستی هم کارهای خوبی با کمک و همت مردم و داوطلبین انجام گرفت که امروز ۲هزار و ۴۰۰ مرکز رونمایی و افتتاح شد و آن طوری که اعلام شد حدود ۵میلیون نفر تحت پوشش این خدمات قرار می‌گیرند. اینکه در یک روز می‌توانیم ۲هزارو۴۰۰ مرکز را به اضافه زندگی یا مثبت زندگی را افتتاح کنیم کار بسیار عظیم اجتماعی است و باید همه خانواده‌هایی که در توانمندسازی و آگاه‌سازی به کمک نیاز دارند را انجام دهیم تا رنج مردم کاهش پیدا کند و همه آنهایی که نیاز به توانبخشی دارند بتوانند توان لازم را اول از خداوند بزرگ و بعد از مردم عزیز و همه خدمتگزاران بگیرند و این سازمان برای این کار آماده شده و فعالیت می‌کند.

بخش سوم افتتاح امروز مربوط به میراث فرهنگی بود. میراث فرهنگی بسیار مهم است. میراث فرهنگی یک سند است یعنی هر چند ما در تاریخ روی کتاب بخوانیم که تمدن ایران چگونه بوده، دانشمندان و متفکرین و هنرمندان ما چه کار کردند، هزاران جلد کتاب بخوانیم یا اینکه از اصفهان و میدان نقش جهان بازدید کنیم که  این بیش از آن هزار کتاب دلالت دارد و فریاد می‌زند و سخن می‌گوید و می‌گوید چه دانشمندانی، چه ریاضیدان‌های ارزشمندی، چه معماران خوب و طراحان خوبی توانستند با بهترین مصالح زیباترین ساختمان‌ها را به وجود بیاورند. علاوه بر زیبایی این ساختمان‌ها فرد احساس غرور می‌کند این بناها حتی می‌تواند الهام‌بخش امروز برای معماری باشد، معماری غرب هم جای خودش است اما معماری شرقی، معماری اسلامی، معماری ایرانی، همین خانه‌های زیبایی که مرمت و احیا می‌شود مثلا نام آن خاندان و طایفه‌ای که خانه مال آنهاست ماندگار می‌شود که از لحاظ معنوی برای آن خانواده بسیار مهم است. همچنین جاذبه گردشگری برای آن شهر و استان و هم اشتغال زیادی را درست می‌کند، خودِ آن مکان‌ها می‌تواند محل بهره‌برداری قرار گیرد و به موزه و چایخانه و بوم‌گردی و به یک هتل زیبا تبدیل شود.

در دنیا هتل‌هایی که خیلی گرانقیمت هستند در داخل همان آثار تاریخی گذشته ساخته شده است. هتل‌های بسیار گرانقیمتی در اسپانیا هست که در ساختمان‌هایی که به دست مسلمانها در قرن‌ها قبل ساخته شده، می باشد.

 بنابراین از این مکان‌ها می‌توانیم بهره‌برداری اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کنیم و اساساً این وزارتخانه، وزارتخانه‌ای است که می‌تواند از لحاظ اقتصادی بسیار مهم باشد یعنی گردشگری کار عظیم و بزرگی است که این وزارتخانه می‌تواند نقش بسیار بزرگی در گردشگری داشته باشد.

گردشگری در دولت تدبیر و امید دو برابر شد یعنی آنچه در قبل از این دولت گردشگر جذب می‌کردیم این گردشگر دو برابر شد منتها یک سال گذشته شرایط خاصی به وجود آمد و سال سختی برای گردشگری و هتلدارها و همه آنهایی بود که خدمات گردشگری انجام می‌دهند اما انشاءالله از این مساله عبور می‌کنیم و سال آینده سال غلبه بر ویروس و احیای همه این مشاغل خواهد بود البته نه آغاز سال.

 به هر حال واکسن خارجی به اندازه کافی وارد می‌شود و واکسن داخلی به بازار می‌آید و این مجموعه سال آینده را متحول می‌کند. یک عده مردمی که مبتلا شدند و به طور طبیعی واکسینه شدند، یک عده هم که نگرفتند با این واکسن واکسینه می‌شوند انشاءالله در مجموع می‌توانیم این زنجیره را قطع کنیم و این اپیدمی پایان بپذیرد و مردم در سال ۱۴۰۰ بتوانند روزهای راحت‌تری را در زندگی داشته باشند. دولت همه تلاش خود را به کار می‌گیرد و بخش گردشگری در سال آینده روزهای بهتری از سال ۹۹ خواهد داشت.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط