1399/12/19-23:02

راه اندازی اولین سایت 5G در کیش

در مراسمی با حضور معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نخستین سایت نسل پنجم تلفن همراه 5G در جزیره کیش به بهره‌برداری رسید.

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز، در مراسمی با حضور جعفر آهنگران سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش، ستار هاشمی معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و عباسی آرند مدیرعامل شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل و جمعی از مسئولان محلی، نخستین سایت نسل پنجم تلفن همراه 5G در کیش به بهره‌برداری رسید.

بر اساس این گزارش پیش از این تفاهم‌نامه چهارجانبه‌ای بین سازمان منطقه آزاد کیش و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت ایرانسل با هدف ایجاد پایلوت حمل و نقل هوشمند شهری مبتنی بر شبکه‌های نسل جدید مخابراتی منعقد شده بودکه بهره‌برداری از سایت نسل پنجم تلفن همراه 5G در کیش از مهم‌ترین الزامات اجرای این تفاهمنامه بود.

ایجاد زیرساخت‌های به روز و کارآمد، کیفیت‌بخشی به ارتباطات پایدار در کسب و کارها، بهبود شرایط ارتباطی کیشوندان و تحقق ایده شهر هوشمند، با توسعه شبکه فیبر نوری جزیره کیش به طول تقریبی 100 کیلومتر و اتصال فیبر نوری کیش به سرزمین اصلی از طریق تعبیه کابل دریایی با هدف توسعه و تقویت حوزه ارتباطات ثابت و پایدار، ازجمله اقدامت زیرساختی مهم سازمان منطقه آزاد کیش در جهت تقویت ارتباطات مخابراتی در سال‌های اخیر بوده است که بستر لازم برای امکان دسترسی به نسل پنجم تلفن همراه 5G در کیش را نیز میسر می‌سازد.

بهره‌برداری از نخستین سایت نسل پنجم تلفن همراه 5G در کیش

نشست تخصصی بررسی روند پیشرفت این تفاهم نامه چهارجانبه و ایجاد پایلوت حمل و نقل هوشمند شهری مبتنی بر شبکه ارتباطی 5G هم اینک در سالن رازی مرکز همایش‌های بین‌المللی کیش در حال برگزاری است.

جعفر آهنگران سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش در مراسم بهره برداری از سایت نسل پنجم شبکه تلفن همراه اپراتور ایرانسل با اشاره به اینکه همیشه جزیره کیش به عنوان شهر هوشمند و اینترنتی مطرح بوده است، گفت: در سال های اخیر با همکاری مراجع مرتبط کارهای بزرگی برای تبدیل کیش به شهر هوشمند انجام شده است و اجرا و توسعه 100 کیلومتر فیبر نوری، اتصال فیبر نوری جزیره به سرزمین اصلی، و ارتباط با دکل های تجمیعی درجهت ایجاد و تقویت ارتباط پایدار کسب و کارها،سازمان ها و نهادها و تبدیل کیش به شهر هوشمند بوده است.

جعفر آهنگران در ادامه این مطلب افزود: اگرچه فعالیت‌های گسترده‌ای انجام شده اما برای جزیره‌ای که به عنوان پایلوت شهر هوشمند کشور در نظرگرفته شده کفایت نمی‌کند و با توقعی که از این منطقه آزاد داریم باید در این زمینه بیشتر تلاش کنیم.

سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به تقویت همکاری‌ها بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مناطق آزاد در دوران جدید مدیریتی این وزارتخانه ابراز امیدواری کرد با توجه ویژه به ظرفیت‌های جزیره کیش  این منطقه به عنوان بستری مناسب برای تحقیقات نسل بعدی شبکه تلفن همراه درنظرگرفته شده و یک پایگاه تحقیقاتی در جزیره کیش ایجاد شود.

آهنگران همچنین با تاکید بر جایگاه ویژه این منطقه آزاد در ایران و اینکه کیش باید در تمامی امور پیشرو باشد گفت: امکانات مطلوب و بستر های مناسب منطقه آزاد کیش شرایط را برای هوشمندسازی و تبدیل به الگوی ملی فناوری‌های نوین تسهیل می کند و مدیریت یکپارچه مسئولان جزیره، تسهیلات مقرراتی و قوانین مناطق آزاد زمینه تحقق این اهداف را تقویت خواهد کرد.

سید ستار هاشمی معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در مراسم بهره برداری از نسل پنجم شبکه همراه ایرانسل گفت: مایه خرسندی است که در آستانه عید سعید مبعث شاهد به بار نشستن مرحله دیگری از طرح ملی نسل پنجم تلفن همراه موسوم به  5G در کیش هستیم.

وی اظهار داشت: سیاست گذاری راهبردی و هدف گذاری در گام اول اجرای اینگونه طرح ها در وزارتخانه این بود که طبق اسناد بالا دستی اتصال حداقل 10 درصد از کاربران به شبکه ملی اطلاعات در افق 1404 محقق شود که استفاده از فناوری 5G یکی از مصادیق قطعی فناوری های نوین است.

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: نکته دیگری که ضرورت استفاده از فناوری های نوین در کشور را دوچندان می کند بحث مدیریت بهینه از منابع فرکانسی است که باتوجه به محدودیت این منابع درکشور،  5G یکی از مصادیقی است که در تلاش برای استفاده از ظرفیت و طیف های فرکانسی محقق شده است.

هاشمی افزود: انحصار حوزه ارتباطات ثابت موجب شده تا آنچه در این زمینه مورد انتظار کشور بوده محقق نشود و ما استفاده از ظرفیت خارجی را برای کمک به این بخش در دستور کار داریم تا بتوانیم بخشی از این عقب ماندگی را با بکارگیری فناوری‌های نوین جبران کنیم.

وی شناسایی نقطه عطف و دوره طلایی استفاده از فناوری را امر مهم و کلیدی برشمرد و تصریح کرد:همزمان با استفاده از فناوری نسل پنجم شبکه تلفن همراه در دنیا، خانواده ارتباطات کشور ورود به5G را با این باور که انقلاب صنعتی چهارم در حال تحقق است در دستور کار قرار داد.

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در ادامه گفت: با همین نگاه ما در وزارت ارتباطات نقشه راه فناوری 5G را در سال های اخیر با محوریت مراکز تحقیقاتی و علمی و استفاده از ظرفیت دانشگاهی پیگیری کردیم که به لطف خدا اکنون شاهد بهره برداری از پایلوت نسل 5 در مرکز تحقیقات وزارت ارتباطات و همچنین مجموعه ایرانسل با همت دست اندرکاران این مجموعه هستیم.

هاشمی اتصال جزایر به سرزمین اصلی در سال های اخیر را حرکتی بزرگ برشمرد و گفت: باید توجه داشته باشیم که در شرایط تحریم شاهد اینگونه پیشرفت ها و اتفاقات بزرگ هستیم.

وی افزود: به نتیجه رسیدن این امور مرهون تلاش جوانان کشور است که به صورت عملیاتی از آنها بهره برداری شده است.

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه به بحث تجاری سازی اشاره کرد و افزود: در صدد هستیم تا این موضوع را در شهرهای مختلف متناسب با ظرفیت ها اجرایی کنیم. نباید نسل 5 را در ادامه نسل 4 تلقی کرد، چرا که با نگاهی دقیق در می یابیم که ظرفیت‌های جدید و بی بدیلی در فناوری 5G قابل دسترسی است.

وی در ادامه استفاده ازظرفیت خودرو هوشمند، جراحی از راه دورو هوشمندسازی صنایع را مصادیقی عنوان کرد  که در نسل های قبل قابل دسترسی نبوده است و افزود: باید تلاش کنیم، به ظرفیت های 5G در کاربست ها توجه ویژه ای داشته باشیم تا بتوانیم در آینده ای نزدیک به سهم 10 درصدی اقتصاد دیجیتال دراقتصاد کل دست یابیم.

سید ستار هاشمی در پایان بر ضرورت بکارگیری جوانان کشور و اطمینان به توانمندیهای آنان تاکید کرد و خواستار ایجاد بستر لازم برای حضور گسترده نخبگان در عرصه های مختلف کشور شد.

بیژن عباسی آرند مدیرعامل شرکت ایرانسل در مراسم رونمایی از سایت نسل پنجم ایرانسل در تشریح چگونگی ورود نسل جدید اینترنت همراه به کشورگفت: ایرانسل به عنوان نخستین اپراتوری که اینترنت گوشی همراه را به ایران وارد کرد، همیشه در توسعه فناوری های جدید پیشرو بوده و با شکل گیری و ورود آن به حوزه تجاری، اینترنت نسل 3 و 4 وارد کشور شد.

وی با بیان اینکه پس از ورود ایرانسل رقابت های خوبی در این عرصه شکل گرفت و شرکت های دیگر نیز فعالیت خود را در این حوزه آغاز کردند افزود: فضای رقابتی ایجاد شده زمینه رشد و توسعه جدی در حوزه اینترنت همراه و سرویس های خدماتی ارتباطی را فراهم کرد.

مدیرعامل شرکت ایرانسل پیشروی و تلاش برای راه‌اندازی فناوری های نسل جدید را از برنامه های اصلی این شرکت عنوان کرد و بیان داشت: امروز شاهد ورود نسل 5 ارتباطی به کشورهستیم و شبکه ایرانسل درسراسر ایران با ایجاد زیرساخت ها برای فعالیت فناوری جدید، آمادگی تجهیز به نسل 5 را دارد.

وی در معرفی نسل 5 اینترنت همراه اظهار داشت: نسل 5 به تعبیر متخصصان زیربنای نسل جدیدی از اقتصاد است که به عنوان اقتصاد دیجیتال از آن نام می برند ، این فناوری کسب و کار های اینترنتی را توسعه می دهد و زیست بومی ایجاد می کند که بسیاری از خدمات هوشمند در این بستر ارائه و خود موجب توسعه، رفاه و ارائه سرویس های جدید به هموطنان می شود.

عباسی آرند در تشریح محقق شدن تعهد شرکت ایرانسل عنوان کرد: خوشبختانه ورود فناوری نسل 5 به کشور از مرداد امسال کلید خورد و با حمایت های وزارت ارتباطات و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توافق نامه ای چند جانبه نیز با سازمان منطقه آزاد کیش امضا شد که یکی از محور های آن راه اندازی سایت نسل 5 در جزیره بود وبه لطف خداوند متعال کیش به عنوان دومین شهر بعد از شیراز به این فناوری مجهز شد.

وی در خصوص ایجاد ظرفیت های تعهد شده ذیل توافق نامه همکاری با سازمان گفت: در هوشمند سازی و سرویس های حوزه خدمات شهری برنامه هایی تعریف شده که امیدوارم در کارگروه بررسی شود و به نتیجه های خوب دست یابیم.

مدیرعامل شرکت ایرانسل در پایان توسعه نسل 5 اینترنت همراه در شهرهای دیگر، بومی سازی این فناوری در جهت کاهش وابستگی ها و تمرکز بر تحقق نسل‌های جدید دیگر با استفاده از ظرفیت های تحقیقاتی کشور در آینده ای نزدیک را از جمله برنامه های جدی ایرانسل در راستای توسعه خدمات نسل جدید تلفن همراه برشمرد.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط