1400/03/23-23:12

«دنا» فردا به ناوگان نیروی دریایی ارتش محلق می‌شود+ ویژگی‌ها

«دنا» فردا به ناوگان نیروی دریایی ارتش محلق می‌شود+ ویژگی‌ها

ناوشکن «دنا» چهارمین ناوشکن ایرانی از کلاس جماران این هفته در بندرعباس به آب انداخته می‌شود.

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز به نقل از فارس، در مسیر تحقق تمامی ابعاد رشد و ارتقای توانمندی نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیاز به ناوشکن‌های چابک و عملیاتی از سال 1388 با الحاق ناو جماران به ناوگان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور فرماندهی معظم کل قوا آغاز شد.

ناوشکن «دنا» پس از سه ناوشکن جماران، دماوند و سهند، چهارمین ناوشکن تماما ایرانی است که با دانش و توان بومی ساخته شده و 95 متر طول و 11 متر عرض و حدود 1500 کیلو وزن دارد.

عکسی از ناوشکن دنا در حال ساخت در سال‌های پیش

دنا اکنون آماده الحاق به ناوگان جنوب کشورمان است و قرار است فردا در مراسمی ویژه در بندرعباس و با حضور وزیر دفاع و فرماندهان ارتش و از طریق ارتباط زنده تصویری با رییس جمهور رسما به آب اندازی شود.

دنا نسخه تکامل یافته ناوشکن‌های قبلی خویش است که با ارتقای تجهیزات و ادوات نصب شده بر روی آن قادر به تشخیص هرگونه تهدید سطحی و زیرساختی تا شعاع بیش از 200 کیلومتری بوده و این توانایی را دارد که پس از شناسایی، به آنان حمله کرده و یا جنگ الکترونیک کند.

سامانه پیش برنده دنا نیز در نوع خود ویژگی‌های خاصی دارد. یک ساختار رانش که با 4 دستگاه موتور دیزل بهینه شده بومی و مجموعه انتقال قدرت ترکیبی جدید سبب شده تا این ناوشکن چالاکی ویژه‌ای داشته و توانایی دریانوردی طولانی را در دریاها و اقیانوس‌های متلاطم را داشته باشد.

 

بروز رسانی سامانه های جنگ الکترونیک، موشکهای سطح به سطح و سطح به هوا، سامانه سونار، پرتابگر اژدر، انواع توپ های سبک و سنگین و بزرگ تر شدن پد نشست و برخاست بالگرد در دنا از جمله ویژگی‌های خاص او برای کارآمدی هرچه بیشتر در ایفای مأموریت‌های رزمی و اطلاعاتی است.

پیوستن دنا به نیروی دریایی ارتش بی‌شک افتخاری غرورانگیز در آستانه انتخابات پیش رو است که جلوه‌ای از اقتدار دفاعی ایران اسلامی را به نمایش می‌گذارد.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط