1400/03/26-16:51

دانش فنی واکسن کرونای «کووایران» صد در صد ایرانی است

رئیس هیات مدیره گروه دارویی برکت با بیان اینکه دانش فنی واکسن کووایران صد در صد ایرانی است، گفت: پروژه تولید واکسن با تلاش 650 نفر نیروی انسانی به صورت سه شیفت شبانه روزی اجرا شد.

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز به نقل از فارس، حمیدرضا جمشیدی،رئیس هیات مدیره گروه دارویی برکت در خصوص صدور مجوز استفاده اضطراری داوطلبانه "واکسن کووایران برکت" توسط سازمان دارو غذا، گفت: در ابتدا لازم می‌دانم از زحمات و حمایت‌های بی دریغ نمکی، مسئولین محترم ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، سازمان دارو غذا، معاونت  پژوهشی و کمیته اخلاق، کمیته DSMB، محققین و مجریان مطالعات انسانی و همه یاران همراه تشکر کنم. 

 

 دانش فنی واکسن کووایران صد در صد ایرانی است

 

وی افزود: دانش فنی واکسن کووایران صد در صد ایرانی است و این دانش حاصل تلاش ده‌ها نفر از جوانان با انگیزه و صاحب دانش با تلاشی شبانه روزی ایجاد شد.

 

جمشیدی با بیان اینکه پروژه تولید واکسن با تلاش ششصد و پنجاه نفر نیروی انسانی به صورت سه شیفت شبانه روزی در سه فاز با زیربنای بیش از ده هزار متر مربع خطوط تولید و کلین روم اجرا شد، فازهای عملیاتی این پروسه را در سه فاز برشمرده و تشریح کرد: فاز یک از ده ماه پیش از صفر آغاز شد و با ظرفیت ٧٤٠ لیتر بیوراکتور و امکان تولید ماهانه سه تا چهار میلیون دوز واکسن راه اندازی شد.

 

رئیس هیات مدیره گروه دارویی برکت بیان داشت: میزان پیشرفت صد در صد و زمان راه اندازی از بیستم خرداد ١٤٠٠ بود. فاز دو نیز از شش ماه پیش با ظرفیت ١٣٠٠ لیتر سیستم‌های جدید بیوراکتور continuous برای اولین بار در کشور شروع شد. ظرفیت تولید ماهانه شش میلیون دز واکسن و میزان پیشرفت پروژه نود درصد است؛ پیش بینی می‌شود پروژه تا اوایل مرداد ماه راه اندازی شود. 

 

وی ادامه داد: فاز سه از شش ماه پیش با ظرفیت ٣٠٠٠ لیتر بیوراکتور آغاز شد، ظرفیت تولید ماهانه هشت تا ده میلیون دز واکسن و میزان پیشرفت پروژه هشتاد درصد است، پیش بینی می‌شود پروژه تا مهرماه راه اندازی شود.

 

رئیس هیات مدیره گروه دارویی برکت تصریح کرد: مواد اولیه مورد نیاز (محیط کشت، بافر...) عمدتا از اولین کمپانی‌های جهان به میزان حدود بیست میلیون دز واکسن تامین و در انبار شرکت موجود است و اکنون برنامه ریزی برای تامین مواد اولیه صد میلیون دز انجام شده است، همزمان با نزدیک به ده شرکت دانش بنیان برای تولید داخلی مواد اولیه در حال همکاری هستیم.

 

واکسن کووایران برکت بر موتاسیون انگلیسی نیز موثر است

 

جمشیدی با بیان اینکه کیت‌های ارزیابی میزان آنتی بادی داوطلبین از کمپانیEuro immune تهیه شده و تست VNT برای تمام داوطلبین انجام شده است، عنوان کرد: بر اساس تست‌های انجام شده، واکسن علاوه بر ویروس ووهان بر ویروس با موتاسیون انگلیسی کاملا موثر و بررسی بر موتاسیون هندی و افریقایی در حال انجام است؛ ضمن اینکه در صورت بروز هر موتاسیون جدید زمان مورد نیاز برای تولید واکسن جدید حدود چهل و پنج روز طول خواهد کشید. 

 

تلاش برای ورود سریع تر واکسن‌های پاستور، رازی و فخرا

 

وی با تاکید براینکه برای هر بچ تولیدی نیز تست‌های  potency و safety در حیوان انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: انشاالله با همت و تلاش همکاران  از هفته آینده شاهد ورود واکسن پاستور و پس از آن نیز واکسن رازی و فخرا باشیم.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط