1400/03/29-15:31

دیدار رییس اتاق بازرگانی بندرعباس با سفیر اوکراین

در دیدار ریاست اتاق بندرعباس با سفیر اوکراین در تهران بر ضرورت گسترش تعاملات اقتصادی میان استان هرمزگان و اوکراین تأکید شد.

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز به نقل از فارس، در جلسه دیدار سفیر فوق العاده و تام الاختیار اوکراین در جمهوری اسلامی ایران بوردیلیاک سرگئی با محمدرضا صفا ریاست اتاق بندرعباس بر ضرورت گسترش ارتباطات و تعاملات اقتصادی میان دو کشور تاکید شد. 

 

در این جلسه بوردیلیاک سرگئی سفیر اوکراین در تهران ضمن خوش آمد گویی به ریاست اتاق بندرعباس از ظرفیت های بالای این استان در جهت تعاملات و همکاری های آتی میان دو کشور سخن گفت.

 

وی ضمن اشاره به مشاهدات خود که در بازدید از هرمزگان در چند ماه گذشته در جریان یک سفر غیررسمی داشت از ظرفیت های بالای این استان و از تمایل زیاد تجار اوکراینی برای گسترش روابط با بندرعباس صحبت کرد. 

 

در همین زمینه سفیر اوکراین بر اشتراکات اقتصادی میان استان اوداسای به عنوان هاب بندری کشور اوکراین با استان هرمزگان تاکید کرد و گفت: در صورت تعامل میان دو استان می توان سطح روابط تجاری دو کشور را افزایش داد.

 

در محمدرضا صفا ریاست اتاق بندرعباس با اشاره به ظرفیت های بالای استان هرمزگان به عنوان پایتخت اقتصادی ایران خاطرنشان کرد: وجود 17 اسلکه و 7 فرودگاه جایگاه ویژه ای به این استان  داده است.

 

در این دیدار مقرر شد ظرف 3 ماه آینده برگزاری یک رویداد مشترک به صورت آنلاین در دستور کار قرار گیرد. همچنین اعزام و پذیرش هیات تجاری میان استان اودسای اوکراین و هرمزگان ایران در دستور کار جدی قرار گرفت.

 

در خصوص ایجاد ترمینالی جهت صادرات محصولات ایرانی به سایر کشورهای اروپایی نیز مطالعاتی صورت خواهد گرفت.

 

در این نشست از سفیر و رایزن بازرگانی اوکراین برای حضور در استان و بازدید میدانی از ظرفیت های استان در اواسط پاییز دعوت رسمی به عمل آمد.

 

لازم به ذکر است اوکراین به عنوان دومین کشور وسیع اروپا و چهل و چهارمین کشور وسیع جهان با ۶۰۳٫۷۰۰ کیلومتر وسعت و ۲٬۷۸۲ کیلومتر خط ساحلی می باشد و پس از روسیه پهناورترین کشور اروپاست که شامل ذخایر بسیار ارزشمندی از فلزات گوناگون می باشد، به گونه ای که نیمی از ذخایرآهن و فولاد کل کشور روسیه را اوکراین تامین میکند. در فهرست ذخایر طبیعی اوکراین باید فلزاتی مانند : جیوه، ذغال سنگ، تیتانیوم، نیکل را نام برد.

 

پسته، کشمش، خرما، انواع میوه، دارو، وسایط نقلیه، کاشی و سرامیک  از جمله اقلام صادراتی ایران به اوکراین و در مقابل آهن و فولاد، انواع ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل، دانه آفتابگردان و ذرت، چرخ و قطعات لوکوموتیو از این کشور وارد می شود.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط