1400/04/01-11:52

بحران خشکسالی و اهمیت صرفه جویی در مصرف آب

بحران خشکسالی و اهمیت صرفه جویی در مصرف آب

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز، محمد کمالی باغستانی در یادداشتی با موضوع صرفه جویی در مصرف آب آورده است: خشکسالی در ایران به شکل کم سابقه ای وارد یک مرحله درازمدت و فرسایشی شده و پیامدهای ناگواری را متوجه طبیعت و محیط زیست نموده است، 

کمبود نزولات آسمانی باعث گردیده بسیاری از چشمه سارها و قنات ها خشک شود و عمق چاه ها در منابع آبی زیر زمینی نیز به شکل تصاعدی روز به روز افزایش یابد.

 برای مقابله با این بحران طبیعی و جلوگیری از خسارات و هزینه های هنگفتی که متاثر از کم آبی متوجه سطوح مختلف جامعه میشود هیچ راهی جز صرفه جویی و مدیریت صحیح مصرف آب در سه حوزه صنعت،  کشاورزی و مصارف شرب خانگی وجود ندارد در کشورهای پیشرفته بهترین راه صرفه جویی، فرهنگ سازی و  اعمال پیروی از الگوی مصرف آب در تمامی بخش هاست.

  امروزه در بخش کشاورزی برای کشت و زراعت و توسعه مزارع و باغات  علاوه بر  نصب دستگاه های سنجش مصرف بر روی چاه ها روش های آبیاری تحت فشار و قطره ای  جایگزین روش سنتی غرق آبی شده و کشت های گل خانه ای در دستور کار کشاورزان قرار دارد.

 در بخش صنعت و فضای سبز شهرها بخش عمده ای از آب  مورد نیاز با استفاده از پسماند و راه اندازی تصفیه خانه ها تامین میشود و در بخش مصارف خانگی در کنار ترویج و توسعه فرهنگ صرفه جویی و تشویق مردم به پرهیز جدی از اسراف آب استفاده از شیرآلات نوین و هوشمند که در مقایسه با سیستم های قدیمی از هدر رفت میزان قابل توجهی اب جلوگیری می نماید.توصیه میشود.

آن چه مسلم است تامین آب در شرایط خشکسالی در مقایسه با سالهای آبی پرباران بسیار هزینه بر بوده و این معضل در استان هرمزگان که یکی از استان های خشک و کم باران کشور ایران محسوب میشود چندین برابر است.

از آنجا که شیرین سازی آب از طریق دریا نیز بسیار پر هزینه بوده و هیچ گونه توجیه اقتصادی ندارد لازم است تمامی شهروندان هرمزگانی هم در زمینه کشاورزی و هم مصارف شرب خانگی خود را با شرایط موجود منطبق نموده و برای برون رفت از شرایط خشکسالی ضمن  رعایت الگوی صحیح مصرف از روش ها و راهکارهای ارائه شده به نحو مطلوبی پیروی نمایند.

در این راستا ضرورت دارد مسئولین و متولیان شرکت آب و فاضلاب استان  نیز نسبت به مدیریت پسماند و سرعت بخشیدن به پروژه تصفیه خانه فاضلاب شهری و هدایت آن به سمت صنعت و فضای سبز هر چه سریعتر مبادرت ورزند.

  فراموش نکنیم که آب منبع و  مظهر حیات است و در صورتی که نسبت به صرفه جویی بی تفاوت باشیم و همچنان برابر روش های منسوخ گذشته مصرف کنیم تبعات و پیامدهای ناگوار آن بزودی متوجه خود ما خواهد شد که یک مورد از این تبعات سبب  نابودی کشاورزی در بسیاری از نقاط استان هرمزگان و سیر مهاجرت بی رویه به سمت شهرها و بحران اشتغال خواهد بود.

 

نظرات

captcha

اخبار مرتبط