1400/04/26-12:52

تحقیقی در باب اضافه‌کاری نجومی در نوسازی مدارس هرمزگان

تحقیقی در باب اضافه‌کاری نجومی در نوسازی مدارس هرمزگان

مقایسه فیش حقوقی کارمندان یک اداره کل با معاونان و مشاور مدیرکل نشان از وجود اختلافی فاحش داشت که حواشی نیز در فضای مجازی بر آن بوجود آمد.

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز، چند روز قبل گزارشی در خبرگزاری فارس با موضوع «اضافه‌کاری‌های نجومی در نوسازی مدارس هرمزگان» منتشر شد که بازتاب وسیعی در رسانه‌های مختلف و فضای مجازی داشت.

به فاصله دو روز از انتشار این گزارش، نوسازی مدارس هرمزگان با ارسال تکذیبیه‌ای، خبر خبرگزاری فارس درباره اضافه کاری‌های نجومی در نوسازی مدارس هرمزگان را کذب خوانده بود اما از آن جا که ما در خبرگزاری فارس با اسناد مشخصی از جمله فیش‌های حقوقی افرادی که اضافه‌کاری نجومی گرفته بودند، منتشر ساخته بودیم از مسؤولان نوسازی مدارس خواستیم که اسناد و مدارک مشخصی درباره آنچه که آن را کذب می‌خوانند در اختیار خبرگزاری قرار دهند که دیگر خبری از آنها نشد. (فایل صوتی موجود است)

پس از طرح این خواسته از سوی خبرگزاری فارس مبنی بر در اختیار قرار دادن مدارکی دال بر رد دریافت این اضافه‌کاری‌های نجومی و یا ارائه اسنادی دال بر محاسبه این اضافه‌کاری‌ها برای دو یا چند ماه، خبرسازی‌های جعلی برای پوشش گذاردن بر این خبر در سطح استان صورت گرفت که البته پس از هر روشنگری رسانه‌ای امری طبیعی است که جیغ برخی از ذینفعان از ماجرا به هوا برخیزد.

صدالبته پس از انتشار این گزارش که به منظور هشدار دادن درباره اصلاح رویه‌ای نادرست در درون یک سازمان از بدنه وزارت آموزش و پرورش بود، با موجی از همراهی و همدلی کارمندان شریف این سازمان و عموم مردم مواجه شدیم که بی شک دعای خیر مردم بزرگ‌ترین سرمایه یک رسانه بشمار می‌رود و خوشحالیم که خبر ما شاید بتواند قدمی در راستای تحقق عدالت در درون یک دستگاه اداری باشد.

حال برای تنویر افکار عمومی ابتدا همان 4 فیش دارای اضافی کاری نجومی مربوط به خرداد 1400 را در نگاه شما قرار می‌دهیم و در ادامه فیش حقوقی شماری از کارمندان این اداره را می‌بینید که معاونان و مشاور مدیرکل در فیش حقوقی خرداد خود تا 316 ساعت اضافه کار و کارمندان در حد 10 ساعت و 20 ساعت اضافه کار گرفته‌اند.

 

 

در بالا فیش حقوقی معاونان اداره کل و یک مشاور قرار دارد که تا 316 ساعت در فیش خردادماه برای آنان اضافه کاری لحاظ شده است.

در پایین جوابیه نوسازی مدارس را می‌بینید:

بسمه تعالی؛ احتراماً در پاسخ به مطلب منتشر شده در روز یکشنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۴/۲۰ توسط خبرگزاری فارس با موضوع پرداخت اضافه کاری کارکنان اداره کل نوسازی مدارس استان هرمزگان، به استحضار می رساند مبالغ مندرج در فیش حقوقی با عنوان اضافه کاری مربوط به مطالبات اضافه کاری ماه های متوالی بوده که بصورت تجمعی در فیش حقوقی خرداد ماه و بدون تفکیک ماهیانه ثبت شده است و پرداخت تعداد ساعات ذکرشده در این خبر بصورت ماهیانه توسط این اداره کل کذب محض می باشد.
همچنین در این امر رعایت کلیه موازین قانونی از جمله بند ۹ ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری صورت پذیرفته که اسناد مثبته مربوط به این موضوع ثبت و ضبط می باشد.

یک توضیح جالب: همه کارمندان ایران می‌دانند که مبلغِ اضافه کاری که در فیش خرداد ماه یک اداره می‌آید نهایتا مربوط به دو ماه پیشین خود (یعنی فروردین  و اردیبهشت) است چرا که اضافه کاری‌های مربوط به سال قبل در ردیف دیون قرار می‌گیرد و اضافه کاری هر ماه نیز عمدتا در ماه آینده پرداخت می شود. بنابراین نمی توان ادعای تعلق داشتن این مبالغ اضافه کاری به ماه‌های متوالی را پذیرفت. جالب تر این که بنابر شرایط کرونایی هرمزگان بسیاری از روزهای فروردین و اردیبهشت (با مجموع 20 روز تعطیلی) نیز دور کاری بوده است. (فایل صوتی گفت‌وگوی فارس با دو تن از کارمندان مطلع این اداره کل در نزد فارس به امانت قرار دارد)

با این حال در ادامه، فیش‌های حقوقی خردادماه شماری از کارمندان این اداره کل نیز می آید که مقایسه ساعات و مبلغ اضافه کاریِ کارمندان با مدیران این اداره کل نیز می‌تواند خود گویای همه چیز باشد. (شمار بیشتری از فیش‌های حقوقی در اختیار فارس قرار دارد)


 

 

نوسازی مدارس در هر استانی یکی از کانون‌های مشارکت‌ خیران است به طوری که در هرمزگان در سال 99 بیش از 105 میلیارد تومان به نوسازی مدارس از سوی خیران کمک شده است و لذا انتظار می‌رود که مدیران این ادارات کل با وسواس هرچه بیشتری در موضوعات مالی عمل کنند تا کارمندان یک اداره با دیدن فیش حقوقی مدیران خود و مقایسه آن با میزان کار و تلاشی که خود در اداره شان می‌کنند، حس تبعیض به آنان دست ندهد.

الباقی قضاوت با مردم...

نظرات

captcha

اخبار مرتبط