1400/07/28-15:59

زمینه‌های اختلاف شیعه و سنی برطرف شود/ ضرورت هم‌گرایی امت اسلامی

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان گفت: وحدت شیعه و اهل سنت در ایران برای علما و مردم روشن است اما با توجه به تلاش های مخالفان وحدت و نااهلان در راستای تفرقه افکنی، زمینه های اختلاف برطرف شود.

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد عبادی‌زاده در همایش «گرامیداشت هفته وحدت اسلامی» افزود: علما و رسانه‌ها باید تلاش کنند تا مساله وحدت را در جامعه اسلامی به عنوان یک عامل اجتناب ناپذیر برای مسلمانان مطرح کنند.

 

امام جمعه بندرعباس افراط و تفریط را مخل وحدت دانست و ادامه داد: عالمان متعصب و عوام جاهل مخالفان گسترش وحدت هستند و از این رو نباید اجازه داد که افراط، تعصب و روح عصبیت برخی افراد، به وحدت مسلمانان خدشه‌ وارد کند.

 

وی اظهار کرد: عقلانیت باید به عنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیر برای وحدت در جامعه مطرح شود تا با گفتگوی عقلانی روز به روز به وحدت حداکثری نزدیک شویم.

 

امام جمعه بندرعباس تاکید کرد: برای همگرایی امت واحده اسلامی در عرصه های سیاسی و اقتصادی باید بسترهای مختلف وحدت از جمله تعاملات جهان اسلام و نیز جغرافیای نزدیک مورد توجه قرار گیرد و با ایجاد نظام بانکداری واحد در جهان اسلامی می‌توان همگرایی مسلمانان و وحدت جوامع اسلامی را در سطح جدیدی بازتعریف کرد.

 

وی با اشاره به اینکه امت سازی مورد غفلت جهان اسلام قرار گرفته است، گفت: دشمنان با بهانه‌های مذهبی، قومی و جغرافیایی تفرقه ایجاد می‌کنند تا اجازه ندهند مسلمانان امت واحده را تشکیل دهند.

 

عبادی‌زاده فصل الخطاب و سیره پیامبر برای همدلی مسلمانان را  ایجاد امت واحده معرفی و اظهار کرد: تمدن واحده اسلامی جز با امت واحده احیا نمی شود.

 

امام جمعه قشم نیز در این مراسم گفت: در جزیره قشم همدلی و اتحاد کم نظیری بین علمای و مردم شیعه و اهل سنت وجود دارد که امید است با نزدیکی روز افزون دل‌ها به یکدیگر، این اتحاد همیشه پابرجا و ثابت بماند.

 

حجت‌الاسلام غلامرضا حاجبی ادامه داد: اتحاد مسلمانان یک ضرورت عقلی، دستور صریح قرآن و سنت پیامبر(ص) و عترت ایشان است.

 

وی افزود: علمای راستین اسلام و فقهای بزرگ امت نیز بر اتحاد مسلمانان اجماع دارند که باید با این دیدگاه در برابر افراطی‌ها ایستاد.

 

امام جمعه قشم، کمال اسلام را در همبستگی دانست و ادامه داد: جمهوری اسلامی دفاع از مسلمانان جهان بدون درنظر گرفتن مذهب آنها را سیاست راهبردی خود قرار داده است تا کمال اسلام تحقق پیدا کند.

 

وی ضمن تقدیر از وحدت موجود بین علمای شیعه و اهل سنت در قشم خاطرنشان ساخت: باید با هرگونه حرکت تفرقه انگیز و وحدت شکن برخورد کرد و سهل انگاری در این امر از هیچکس پذیرفتنی نیست.

 

در ادامه شیخ عبدالرحیم خطیبی، امام جمعه اهل سنت قشم اخلاق را عامل وحدت دانست و  افزود: وحدت و یکپارچگی لازمه اقتدار و امنیت امت است.

 

امام جمعه اهل سنت قشم با اشاره به اینکه دشمنان اسلام و کشور به دنبال تفرقه افکنی هستند، تصریح کرد: در راستای همین اهداف، برادران شیعه افغانستان به خاک و خون کشیده شدند.

 

وی تقوا را لازمه استمرار وحدت دانست و افزود: باید به مولفه‌های وحدت توجه کنیم و بدانیم که تحقق، حراست و صیانت از امت واحده هزینه دارد

 

شیخ خطیبی ادامه داد: تقوا باید به انسان بصیرت بدهد و ظاهر او باطن انسان را یک رنگ کند تا وحدت و انسجام عملی همیشه وجود داشته باشد.

 

همایش هفته وحدت روز چهارشنبه با حضور سید عبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه و نماینده سرپرست حجاج ایرانی، مدیر اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری، نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان و دیگر مسؤولان و علمای شیعه و اهل سنت هرمزگان و قشم در شهر لافت قشم برگزار شد.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط