1400/08/08-21:55

اتفاقات عجیب لیگ حرفه‌ای ایران/ از رو به روی هم قرار دادن مربیان تا سکه لای گز

اتفاقات عجیب لیگ حرفه‌ای ایران/ از رو به روی هم قرار دادن مربیان تا سکه لای گز

لیگ حرفه‌ای فوتبال ایران در ۲ دهه گذشته شاهد اتفاقات عجیب و جنجالی فراوانی بوده است.

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز،  حدود ۲۰ سال از حرفه‌ای شدن لیگ برتر فوتبال می‌گذرد، اما افزوده شدن پسوند حرفه‌ای به لیگ ایران، نتایجی که انتظار می‌رفت را در پی نداشت و در این ۲ دهه شاهد بی نظمی‌های فراوان و اتفاقات غیر حرفه‌ای بسیاری در عالی‌ترین سطح فوتبال باشگاهی کشورمان بودیم.

حتی در نخستین دوره لیگ حرفه‌ای، برخی از اهالی فوتبال به ویژه مرحوم ناصر حجازی به انتقاد از شرایط برگزاری مسابقات پرداختند و معتقد بودند که در لیگ جدید همان بی نظمی‌ها و اتفاقات آماتور گونه گذشته رخ می‌دهد.

در این گزارش قصد داریم چند اتفاق عجیب که در ۲ دهه گذشته در لیگ برتر رخ داده را بررسی کنیم.

۱- حضور همزمان ۲ سرمربی در تمرین یک تیم

با وجود این که اکبر میثاقیان روز ۳ آبان به عنوان سرمربی جدید تیم بلاتکلیف پدیده انتخاب شد، اما رضا مهاجری سرمربی پیشین این تیم هنوز در محل تمرینات حاضر می‌شود. مهاجری دلیل ادامه حضورش در تمرینات را عدم گرفتن نامه رسمی اخراج از باشگاه عنوان می‌کند و مورد حمایت بازیکنان پدیده هم قرار دارد. مهاجری و میثاقیان تاکنون ۲ بار در محل تمرین پدیده با یکدیگر رو به رو شدند.

البته این اتفاق پیش از این هم در فوتبال ایران سابقه داشته و روزی که حمید درخشان برای معارفه و شروع کارش در پرسپولیس به ورزشگاه کارگران رفته بود، علی دایی و دستیارانش هم مانند روز‌های قبل برای تمرین دادن سرخپوشان راهی این ورزشگاه شده بودند که این اتفاق باعث رویارویی ۲ پیشکسوت پرسپولیس در تمرین این تیم شد.

آن زمان هم تیم مدیریتی پرسپولیس که در راس آن حمید رضا سیاسی قرار داشت، نامه رسمی برکناری دایی را به او ابلاغ نکرده بودند.

۲- حاضر نشدن پدیده در بازی هفته دوم لیگ بیست و یکم 

بازیکنان پدیده قبل و بعد از بازی هفته نخست لیگ برتر در واکنش به نامشخص بودن شرایط مدیریتی باشگاه و عدم دریافت دستمزد‌های خود بار‌ها اعتراض کردند و حاضر نشدند برای بازی با مس به رفسنجان سفر کنند. 

در نهایت پس از حدود ۲ ساعت انتظار عوامل برگزاری، تیم داوری و اعضای تیم مس رفسنجان در روز بازی، خبری از پدیده نشد تا در اتفاقی عجیب این بازی لغو و گزارش آن برای کمیته انضباطی ارسال شود.

غیبت پدیده برابر مس رفسنجان

۳- زیر کشت رفتن چمن ورزشگاه شهید بهنام محمدی در فاصله ۲ روز مانده تا بازی با سپاهان

ورزشگاه بهنام محمدی که محل بازی تیم فوتبال نفت مسجدسلیمان محسوب می‌شود، به شکل عجیبی ۲ روز قبل از بازی خانگی این تیم برابر سپاهان مورد ترمیم قرار گرفت. 

همین موضوع باعث شد تا باشگاه نفت مسجد سلیمان بازی خود برابر سپاهان را در ورزشگاه شهدای فولاد اهواز برگزار کند که مصائب زیادی برای این تیم داشت و پس از این که مدیران باشگاه چک ۱۵۰ میلیونی به مسئولان ورزشگاه دادند، به کاروان ۲ تیم اجازه ورود به ورزشگاه داده شد. 

این اتفاق در حالی رخ داد که قرار بود چمن ورزشگاه شهید بهنام محمدی قبل از شروع لیگ بیست و یکم ترمیم شود. نظری مدیرعامل نفت مسجد سلیمان که روز بعد از بازی با سپاهان از سِمتش در این باشگاه کناره گیری کرد، در مصاحبه‌ای گفت که امکانات تیم‌های نفتی در اختیار شرکت نفت است و مسئولان این شرکت باید پاسخگو باشند.

زیر کشت رفتن چمن ورزشگاه شهید بهنام محمدی در فاصله ۲ روز مانده تا بازی با سپاهان

۴- پیکان برابر سایپا ۶ تعویض انجام داد

پیکان در جریان دیدار با سایپا در ۳ مرحله ۶ تعویض انجام داد که یک تعویض بیش از حد مجاز تعیین شده است که در شرایط کرونایی برای تیم‌ها در نظر گرفته شده است.

پس از این اتفاق باشگاه سایپا به این اقدام پیکان معترض شد و  اعتراض رسمی و کتبی خود را به فدراسیون فوتبال ارائه کرد تا بازی با نتیجه ۳ بر صفر به سود سایپا شود که بازی را در طول ۹۰ دقیقه ۲ بر یک باخته بود.

اما این پایان کار نبود و باشگاه پیکان به این دلیل که ۲ تعویض آخر در وقت‌های تلف شده نیمه دوم وارد زمین شدند و حتی لمس توپ نداشتند که در نتیجه بازی تاثیرگذار باشند، خواهان تجدید نظر در حکم کمیته انضباطی شد و در نهایت کمیته استیناف فدراسیون رای را به سود پیکان برگرداند.

پیکان برابر سایپا ۶ تعویض انجام داد

۵- سکه لای گز

در لیگ دوم سپاهان برای نخستین بار موفق شد جام قهرمانی را بالای سر ببرد، اما دادکان، رئیس وقت فدراسیون فوتبال بعد‌ها اعلام کرد که در اصفهان سکه لای گز جا سازی و به داوران داده شده است. 

دادکان در این باره گفته بود: الان آقای تاج رئیس فدراسیون است. اگر چیزی بگویم، می‌گویند که می‌خواسته علیه من سخن بگوید. به شما خیلی راحت می‌گویم که این اتفاق در اصفهان افتاده و سکه لای گز گذاشته و به داوران ما دادند. آقای دانشور (دبیرکل وقت فدراسیون فوتبال) این مطلب را کشف کرد. خودم او را فرستادم. من به آقای دانشور گفتم بدون آنکه کسی متوجه شود به اصفهان برود. او هم در رختکن دید که داخل جعبه‌های گز سکه است. تاج (رئیس هیئت مدیره وقت باشگاه سپاهان) یک شب در فدراسیون نزد من آمد و گفت که ما این کار‌ها را نکردیم و افراد دیگری این کار را انجام داده‌اند. تاج گفت من در جریان نیستم، اما چنین کاری انجام شده است. 

از آن پس هر زمان بحث زد و بند و فساد مالی در فوتبال ایران مطرح می‌شود، جمله کنایه آمیز سکه لای گز هم به میان می‌آید که اشاره به حوادث مشکوک همان سال‌ها دارد، اما در کمال تعجب هیچ وقت نهاد‌های مسئول به این اتفاق رسیدگی نکردند تا با گذشت سال‌ها سکه لای گز به نمک روی زخم تبدیل شود. 

سکه لای گز

 

نظرات

captcha

اخبار مرتبط