1400/10/13-11:59

حرف اول و آخر وصیت سردار سلیمانی چه بود؟

حرف اول و آخر وصیت سردار سلیمانی چه بود؟

در جهان بینی اسلامی، انسان با مرگ از بین نمی‌ رود و مرگ هرگز معدوم شدن نیست بلکه موت، کوچ کردن و رحلت و انتقال از عالمی به عالم دیگر است و وقتی این مرگ همراه با شهادت باشد، از آنجا که شهید عینیت حقیقی و تمثیل آرمان های جامعه است، حتما زنده تر و جاودانه تر خواهد بود.

 

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز، در این دید و جهان بینی، وصیت که در فرهنگ دینی ما مسلمانان از اهمیت والایی برخوردار است  معنی و مفهوم دیگری پیدا میکند؛ وصیت دارای «پیام» می شود. در این جهان بینی وصیت کننده که خود را دارای تجربه فراوان می یابد و راه برخورد با جریانات و مشکلات را بخوبی میداند، در معرض کوچ کردن و انتقال قرار گرفته است و دیگران نیز همین مسیر را باید طیٌ کنند و مثل او از عقبات و کورانها عبور نمایند، بنابراین لازم است او در این جهت نیز پیشقدم گردیده و توصیه های لازم را بعمل آورد. 

با فرا رسیدن دومین سالگرد شهادت «حاج قاسم سلیمانی» مناسب است که نگاه و تأملی بر وصیت نامه او داشته باشیم و بند هایی از آنرا بازخوانی کنیم. 

بی شک آنچه که یک فرمانده نظامی چون سردارِ شهید ما که سالیان سال در عرصه نبرد و جهاد تجربه کرده و الآن در وصیت نامه خویش که به مثابه یک «مرام نامه» برای سایرین است، بازگو و گوشزد می‌کند از اهمیت بالایی برخوردار است و مردمانی که شعار "همه ما سردار سلیمانی هستیم " سر می‌دهند نگاهشان به وصیت ایشان باید نگاه به مهمترین دغدغه ها و آرمان های این سردار شهید باشد. 

 فقط با مرور ساده این وصیت نامه خواهیم دریافت که لب کلام ایشان که همواره مردم را به پشتیبانی و توجه به آن فرا می‌خواند یک چیز است؛ "انقلاب اسلامی و ولی جامعه". 

در جای جای وصیت حاج قاسم در خطاب به اقشار مختلف کشور و امت، او تاکید و اصرارش بر  حفظ انقلاب اسلامی و توجه به رهبری معظم است. 

شهید نیمه شب جمعه در خطاب به مردم امت اسلامی می‌گوید:«عنایت کنید: جمهوری اسلامی، مرکز اسلام و تشیّع است. امروز قرارگاه حسین بن علی، ایران است. بدانید جمهوری اسلامی حرم است و این حرم اگر ماند، دیگر حرم ها می مانند. اگر دشمن، این حرم را از بین برد، حرمی باقی نمی ماند، نه حرم ابراهیمی و نه حرم محمّدی(ص).» 

سردار دلها تاکید میکند:«برادران و خواهرانم! جهان اسلام پیوسته نیازمند رهبری است؛ رهبری متصل و منصوب شرعی و فقهی به معصوم. خوب می دانید منزّه ترین عالِم دین که جهان را تکان داد و اسلام را احیا کرد، یعنی خمینی بزرگ و پاک ما، ولایت فقیه را تنها نسخه نجات بخش این امت قرار داد؛ لذا چه شما که به عنوان شیعه به آن اعتقاد دینی دارید و چه شما که به عنوان سنّی اعتقاد عقلی دارید، بدانید [باید] به دور از هرگونه اختلاف، برای نجات اسلام خیمه ولایت را رها نکنید. خیمه، خیمه رسول الله است. اساس دشمنی جهان با جمهوری اسلامی، آتش زدن و ویران کردن این خیمه است. دور آن بچرخید. والله والله والله این خیمه اگر آسیب دید، بیت الله الحرام و مدینه حرم رسول الله و نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد باقی نمی ماند؛ قرآن آسیب می بیند.» 

حاج قاسم سلیمانی خطاب به مردم ایران به این موضوع اشاره دارد که:«از اصول مراقبت کنید. اصول یعنی ولیّ فقیه، خصوصاً این حکیم، مظلوم، وارسته در دین، فقه، عرفان، معرفت؛ خامنه‌ای عزیز را عزیزِ جان خود بدانید. حرمت او را حرمتِ مقدسات بدانید.» 

سردارِ شهید در وصیت نامه خود به همشهری های کرمانی اش گوشزد می‌کند:«دوست دارم کرمان همیشه و تا آخر با ولایت بماند. این ولایت، ولایت علی بن ابیطالب است و خیمه او خیمه حسین فاطمه است. دور آن بگردید. با همه شما هستم. می دانید در زندگی به انسانیت و عاطفه ها و فطرت ها بیشتر از رنگ های سیاسی توجه کردم. خطاب من به همه شما است که مرا از خود می دانید، برادر خود و فرزند خود می دانید.
وصیت می کنم اسلام را در این برهه که تداعی یافته در انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی است، تنها نگذارید. دفاع از اسلام نیازمند هوشمندی و توجه خاص است. در مسائل سیاسی آنجا که بحث اسلام، جمهوری اسلامی، مقدّسات و ولایت فقیه مطرح می شود، اینها رنگ خدا هستند؛ رنگ خدا را بر هر رنگی ترجیح دهید.»

سردار سلیمانی خطاب به مراجع و علما نیز رکن رکین و اصل اصیل ولایت فقیه را نقطه کانونی قرار می‌دهد و می‌گوید:«حق واضح است؛ جمهوری اسلامی و ارزش ها و ولایت فقیه میراث امام خمینی (ره) هستند و می‌بایست مورد حمایت جدی قرار گیرند. من حضرت آیت الله العظمی خامنه ای را خیلی مظلوم و تنها می بینم. او نیازمند همراهی و کمک شماست و شما حضرات معظّم با بیانتان و دیدارهایتان و حمایت هایتان با ایشان می بایست جامعه را جهت دهید. اگر این انقلاب آسیب دید، حتی زمان شاه ملعون هم نخواهد بود، بلکه سعی استکبار بر الحادگری محض و انحراف عمیق غیر قابل برگشت خواهد بود.»

پر واضح است که تنها راه پیمودن و خالی نکردن میدانی که سردار دلها چهل سال در آن به مجاهدت و ایثار پرداخت، تبعیت از ولی فقیه است، اصلی که در دید روایات هم مورد توجه بوده و در توقیع شریف حضرت حجت(ارواحنا لتراب مقدمه الفداء) ففیه و حاکم اسلامی حجت امام زمان بر مردم است. 

سینه سوختهٔ عرصه جهاد در جای جای وصیت نامه اش مردم را به پیروی و هواداری از نظام و رهبری فرا میخواند چرا که هم در دید اسلامی و هم در دید ملی حفظ ایران و اسلام در گِرو پیروی از ولی جامعه است. 

اللهم احشرنا معهم و الحقنا بهم بحق محمد و آل محمد

نظرات

captcha

اخبار مرتبط